piątek, 27 marca 2020

Międzynarodowy Dzień Teatru

Świat jest teatrem, aktorami ludzie,
którzy kolejno wchodzą i znikają.

W. Szekspir, Jak wam się podoba


Koncepcja świata jako teatru sięga starożytnej filozofii Platona, ale to w baroku i dzięki Szekspirowi  zyskała prawdziwą popularność. Theatrum Mundi zakłada, że człowiek jest aktorem, który odgrywa rolę, zaś reżyserem jest los, Bóg, siła wyższa. Koncepcja to nieco przytłaczająca, bo zakłada, że mamy niewielki wpływ na kolej wydarzeń. Świat teatrem - zatem każdy z nas gra, zakłada maski i tworzy iluzję. 
Starożytni kochali teatr, ponieważ oczyszczał, poruszając trudne tematy moralne, zmuszał do refleksji i przynosił katharsis. W średniowieczu z jednej strony stanowił narzędzie ewangelizacji i prezentował piekło i niebo, zamykając je w mansjonach. Z drugiej strony po raz pierwszy pojawił się teatr rozrywkowy, jarmarczny i odpustowy. Średniowiecze to początek teatrów objazdowych.W renesansie pojawiły się teatry dworskie, jednak prawdziwy rozkwit tej dziedziny sztuki zaczął się w baroku, by z powodzeniem trwać w kolejnych epokach, zmieniały się zadania od rozrywki po cele narodowe aż po różnorodną współczesność, w której spektakl teatralny jest często wielkim widowiskiem multimedialnym. 

Zadanie na dziś: Znajdźcie w Internecie recenzję spektaklu teatralnego i  zobaczcie na jakie elementy zwracają uwagę krytycy. Skorzystajcie z profesjonalnej strony czasopisma zajmująącego się tylko teatrem http://www.teatr-pismo.pl/po-premierze/ 

A potem w zeszycie zapiszcie temat: Międzynarodowy Dzień Teatru
i napiszcie wytłumaczenie słów, które w moim tekście zostały zapisane pochyłą czcionką. 

Pozdrawiam
M. 
(Obecność potwierdzamy w komentarzu)

13 komentarzy: