wtorek, 31 marca 2020

Wykonawca jeden czy wielu?

Kochani,
ja wskazuje tytuł postu, zajmiemy się dziś nieco gramatyką. Ale zanim ona, sprawdźcie, czy Wasze odpowiedzi do zadań są zbliżone do "moich modelowych". Pamiętajcie jednak, że na lekcjach języka polskiego nigdy nie ma tylko jedynej i słusznej odpowiedzi, może być jedynie ta aprobowana przez panią;)


Zad. 2/235
Miejsca realistyczne to: Kreta (grecka wyspa) i Morze Ikaryjskie ( u wybrzeży Grecji). 
Zad. 5/235
Dedal: zdolny, wykształcony, zdeterminowany, pomysłowy, rozsądny, doświadczony, spokojny
Ikar: młody, porywczy, niecierpliwy, dający się ponieść emocjom, nieposłuszny, nierozsądny
Zad. 6/235
Dedal nakazał Ikarowi, by nie leciał zbyt wysoko i zbyt nisko, bo zarówno słońce jak i woda mogą zniszczyć jego skrzydła, Ikar nie posłuchał ojca, ponieważ dał się ponieść emocjom, poczuł się wolny i zapomniał o ostrzeżeniach ojca, czuł się niezniszczalny. Rozkoszował się lotem, a nie myślał o celu. 
Zad 7/235*
Artyści często odwołują się częściej do Ikara, ponieważ jest postacią tragiczną, bardziej dramatyczną, jego lot i upadek były widowiskowe. Jest przykładem  ślepego podążania za marzeniem, symbolem bezmyślności i nierozsądnej młodości. (choć to rzeczywiście krzywdzące, że nikt nie pochyla się nad Dedalem, który przecież na pewno czuł się winny i musiał żyć z poczuciem winy). 

To moja propozycja odpowiedzi. A teraz przechodzimy do dzisiejszego tematu.


Temat: Podmiot szeregowy i domyślny - wprowadzenie. 

W języku polskim wykonawcę czynności możemy rozpoznać z formy czasownika (ważna jest tu liczba i rodzaj), dlatego często nie ma potrzeby wskazywać podmiotu bezpośrednio w zdaniu. Zwłaszcza, gdy kilka zdań dotyczy tego samego podmiotu lub 1 os l.p lub l.mn.
Dzięki temu funkcjonuje w naszym języku podmiot domyślny  
np. Piszę pamiętnik. --> z formy czasownika wiemy, że jest to 1 os. l. poj. czyli ja 
Kasia śpiewa w chórze. Jest solistką ---> dzięki formie czasownika wiemy że chodzi o 3 os. l. poj. a dzięki pierwszemu zdaniu wiemy dokładnie, że mamy na myśli Kasię. 
I tak dalej...
Sprawa z podmiotem szeregowym jest jeszcze łatwiejsza. Skoro jest szeregowy, to znaczy, że kolejni wykonawcy czynności stoją szeregiem, czyli jeden za drugim.
np. Zosia, Kasia i Patrycja poszły do kina. ---> kilka osób wykonuje ten samą czynność.
Psy i koty śpią na podwórzu. ---> kilka osób znajduje się w tym samym stanie.
I tak dalej...

To co wyróżnione na żółto przepiszcie do zeszytu. A w ramach utrwalenia wiadomości przeczytajcie nowe wiadomości na str. 236 i zróbcie zadania 1 i 2.
Mam nadzieję, że wszystko jasne.
Miłego dnia :)

16 komentarzy: