poniedziałek, 18 maja 2020

Podróż językowa.

Moi Drodzy, 
po ostatniej lekcji, podczas której odbyliśmy wirtualny spacer po miejscach poświęconych sztuce, kontynuujemy tematy podróżnicze. 

Na rozgrzewkę zadanie: ile wyrazów pochodnych od słowa podróż jesteście w stanie ułożyć? 

Tyle na pewno Wam się udało:) 

Znajomość języków bez wątpienia przydaje się w podróży. Znajomość podstawowych pojęć takich jak części mowy czy części zdania, które poznajecie na języku polskim mogą być również przydatne w nauce języków obcych. 
Język polski należy do grupy języków słowiańskich podobnie jak rosyjski czy ukraiński, ale także czeski i słowacki - dlatego niektóre wyrazy brzmią lub znaczą podobnie, ale czasem brzmienie może nas wprowadzić w błąd. Oto kilka przykładów. 
  • Czech mówiący: „Mám nápad!” wcale nie zwariował. On ma po prostu pomysł. I nie dzwońcie na policję, gdy Czech powie: „Něco mě napadlo”. To oznacza: „Mam jakiś pomysł”.
  • Láska nebeská nie jest niebieską laską, a miłością niebiańską. Niebieski to po czesku modrý. A laska – hůl.
  • Kulturalni Czesi chodzą do divadlaDivadlo to nie dom strachu, a ich rodzime określenie teatru. (Po klęsce pod Białą Górą w 1620 r. i niemal trzech stuleciach germanizacji Czesi w XIX w. usilnie próbowali odtworzyć swój język oraz usunąć wszelkie zapożyczenia). Dívat se oznacza ’patrzeć’. Nawet muzyka to hudba (porównajcie przestarzałe polskie gędźba). Czescy policjanci dają… pokutę. Pokuta oznacza mandat. Uważajcie na czeskie toaletyPáni to panowie, a dámy to panie. Záchod to nie zachód, a WC! W czeskich urzędach nie ma co się szczycić stanem cywilnym panna. Bo panna (wymawiajcie: pana) to po czesku dziewica. Czesi mają urocze określenie kobiety młodej, niezamężnej – slečna. Czesi jeżdżą na kole, choć często akrobatami nie są. Kolo to po prostu rower. (źródło: https://polszczyzna.pl/jezyk-czeski-jezyk-polski-podobienstwa-roznice/). 

  • Ok, wracamy już zza naszej południowej granicy i wybierzemy się w inną podróż z bohaterami obrazu zamieszczonego w Waszym podręczniku na str. 285 (początek nowego rozdziału). Przyjrzyjcie mu się uważnie, a następnie zapiszcie temat: Z kim w podróż w nieznane? 

  • A następnie odpowiedzcie na pytania w zeszycie. Nie odsyłajcie mi odpowiedzi, sprawdzimy je w środę na lekcji online. Tymczasem proszę abyście do jutra uzupełnili opowiadania (zad 5 lub 6). 

15 komentarzy: